Zamenica direktora Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“ Darija Kisić Tepavčević izjavila je danas da se epidemiološka situacija generalno u čitavoj Srbiji stabilizuje ili smiruje sa značajnom tendencijom pada zaraženih, ali da je i pored toga neophodno poštovati sve mere prevencije.
Kisić Tepavčević je na konferenciji za novinare Kriznog štaba za zaštitu zdravlja stanovništva Republike Srbije od zarazne bolesti COVID-19 navela da ukupan broj laboratorijski potvrđenih slučajeva ukazuje na dalju tendenciju pada, što pokazuje da smo na dobrom putu.
Ona je, međutim, upozorila na to da baš sada moramo dati sve od sebe da poštujemo sve preventivne mere kako bismo ugasili epidemiju.
Prema njenim rečima, i dalje je najviše novozaraženih u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu i Šapcu.
Imamo primere gradova u kojima je dosta povoljnija epidemiološka situacija, naglasila je ona i dodala da je na području Leskovca zabeležen jedan laboratorijski pozitivan slučaj, a da u Tutinu od 44 testiranih nijedan nije bio pozitivan.
Zamenica direktora „Batuta“ je navela podatak da je na području Valjeva od 42 testirane osobe, jedna bila pozitivna, dok su Smederevo, Požarevac i Čačak gradovi u kojima u poslednja 24 časa nije zabeležen nijedan laboratorijski pozitivan slučaj iako je testirano između 50 i 100 osoba.
Kisić Tepavčević je rekla i da postoji povećanje broja novozaraženih u odnosu na prethodni dan na području Aleksinca.
Komandant VMC Karaburma potpukovnik dr Ivo Udovičić rekao je da je klinička slika obolelih ista kao na početku epidemije.
On je upozorio na to da je posebno životno ugrožena starija populacija i da je u poslednjih 15 dana u tu zdravstvenu ustanovu primljeno više starijih osoba sa teškom pneumonijom.
S tim u vezi, Udovičić je upozorio mlađu populaciju koja izlazi u grad, a ne nosi maske, da misli na svoje najbliže, roditelje, bake i deke, koji mogu postati pacijenti.
U VMC Karaburma trenutno je smešteno 85 pacijenata, od kojih je 12 na intenzivnoj nezi, precizirao je Udovičić, napomenuvši da je njihovo stanje kritično i lekari se bore za njihov život.
Prema njegovim rečima, ta vojna bolnica u poslednje vreme otpušta više pacijenata nego što ih primi.
Odgovarajući na pitanje novinara da li bi pojedine mere mogle biti relaksirane, s obzirom na to da poslednjih dana imamo pad broja zaraženih, Kisić Tepavčević je rekla da mera poput ograničavanja rada objekata do 23 časa nije problem i da će u nekom trenutku biti ukinuta, ali da će ostale mere dugo biti deo naše svakodnevice.
Ona je objasnila da će nošenje maski i fizička distanca, ostati dugo sa nama, čak i onda kada broj zaraženih bude minimalan.