Deo škola u Srbiji nastavlja protest obustavom rada ili skraćenjem časova u znak podrške studentima, izražavajući ujedno nezadovoljstvo dogovorom o Posebnom kolektivnom ugovoru koji su reprezentativni sindikati postigli sa Vladom.
Pojedine škole su donele odluku samo za ponedeljak, pa će danas odlučivati o narednim danima, a neke su odlučile da ne rade cele naredne nedelje ili do daljnjeg, kažu u nereprezentativnom Nezavisnom sindikatu prosvetnih radnika Srbije (NSPRS).
Ministarstvo: Nastava se odvija u 95 odsto škola
Nastava se danas odvija u 95 odsto škola u Srbiji, rečeno je u Ministarstvu prosvete.
„Prema podacima iz školskih uprava, od ukupno 1.773 škola, nastava se realizuje u 95 odsto škola, među kojima su i škole u kojima radi samo deo nastavnika i škole u kojima časovi traju 30 minuta. U pet odsto škola nema nastave“, navode u Ministarstvu.
Četiri reprezentativna sindikata sa Vladom si postigla dogovor o zahtevima prosvetara i povećanju zarada, ali je u pojedinim školama rad obustavljen ili su časovi skraćeni.
Valjevska gimnazija je jedina škola u Valjevu u potpunoj obustavi nastave, dok je u Loznici od danas i srednja Ekonomska škola u blokadi, koja se pridružila maturantima gimnazije i Srednjoj školi „Sveti Sava“, a osnovne škole rade redovno, javlja dopisnik RTS-a.
I somborski gimnazijalci škole „Veljko Petrović“ su u petodnevnoj blokadi, a maturanti će narednih pet dana boraviti u školi, prenosi dopisnik RTS-a. Na sajtu škole u Somboru stoji saopštenje direktora škole Dušana Miškovića u kojem se navodi da je bez ikakve najave obavešten da deo maturanata namerava da blokira rad Gimnazije, pri čemu imaju podršku i jednog dela nastavnika.
„Iako imam negativan odnos prema takvom načinu nametanja stavova i postupaka drugima, što predstavlja i vrstu ometanja drugih da realizuju svoja osnovna ljudska prava na rad i obrazovanje, da bi se izbegli incidenti i druge neprijatnosti, pozivam vas da učenike ne šaljete na nastavu u ponedeljak, 3. februara“, kaže se u saopštenju koje je upućeno roditeljima, zaposlenima i učenicima somborske gimnazije.
Tehnička škola i Gimnazija u Zaječaru ne rade, dok su u Ekonomskoj i Medicinskoj školi časovi skraćeni po 30 minuta. U Zaječaru, takođe, u svih pet osnovnih škola časovi su skraćeni po 30 minuta.
Učenici, nastavnici i roditelji đaka Gimnazije „Jovan Jovanović Zmaj“ u Novom Sadu, takođe, traže smenu direktora škole Radivoja P. Stojkovića.
Ni u Beogradu nije poznat tačan broj osnovnih i srednjih škola koje su u potpunoj obustavi rada a koje u zakonskom minimumu.
Iz NSPRS navode da je teško precizno navesti broj škola, ali ističu da je izvesno da se protest nastavlja, uprkos moratorijumu na štrajk na koji su pristali reprezentativni sindikati potpisivanjem Posebnog kolektivnog ugovora.
Nezavisni sindikat prosvetnih radnika, koji nije reprezentativan, usvojio je odluku da se nastava u školama sa njihovim članstvom obustavi do daljnjeg i tu odluku, kažu, neće preinačiti.
Od 20. januara, kada je zvanično trebalo da počne drugo polugodište, traje protest u školama u znak podrške studentima i njihovim zahtevima, ali i zbog nezadovoljstva odlukom reprezentativnih sindikata da prihvate dogovor sa Vladom o povećanju plata.