S dolaskom toplih dana, poljoprivrednici na jugu Srbije pripremaju se za jedan od najvažnijih trenutaka u agrarnoj godini – početak prolećne setve. Početak marta označava i zvaničan start prolećnih radova na njivama, ali prvi koraci u pripremama kreću već tokom februara. Na jugoistoku Srbije, u oblastima poput Pčinjskog, Jablaničkog i Nišavskog okruga, poljoprivrednici se suočavaju sa specifičnostima svog kraja koje utiču na dinamiku setvenih radova.
Kada počinje prolećna setva?
Za prolećnu setvu, koja se uobičajeno započinje u martu, važno je da poljoprivrednici odrede pravi trenutak za setvu, jer prekomerna vlaga, mraz ili nepovoljne vremenske prilike mogu ozbiljno ugroziti useve. U agrarnim područjima juga Srbije, najranije se seju pšenica, kukuruz, soja, suncokret, ali i povrće poput paradajza i paprike.
„Početak proleća je uvek izazov za poljoprivrednike. Za nas, u Nišavskom okrugu, najvažnije je da se sve uskladi s vremenskim prilikama. Zima je bila blaga, ali s prvim toplim danima već se pripremamo za setvu“, kaže Jovan, poljoprivrednik iz okoline Niša.
Pripreme i radovi pre same setve
Pre nego što seme stigne u zemlju, važno je obaviti niz radova. Obrađivanje zemljišta, gnojidba, zaštita od bolesti i štetočina ključni su za postizanje što boljih rezultata. Na jugu Srbije, tradicionalni način obrade zemlje često se kombinuje s modernim metodama, što doprinosi boljoj produktivnosti.
„Nakon što prođu ovi hladniji dani, krećemo sa pripremama zemljišta. Oranje, a potom i đubrenje, najvažniji su koraci. Tlo treba biti dovoljno zagrejano da bi se seme optimalno razvijalo“, objašnjava poljoprivrednik iz okoline Leskovca.
Izazovi poljoprivrede na jugu Srbije
Južni deo Srbije suočava se s specifičnim izazovima u poljoprivredi. Suše, niske temperature u zimskim mesecima, kao i velika varijacija u količini padavina, predstavljaju dugoročne faktore koji utiču na poljoprivrednu proizvodnju. Kvalitet zemljišta i količina vode takođe su faktori na koje poljoprivrednici moraju računati.
Međutim, pored izazova, region jugoistočne Srbije ima i veliki potencijal za razvoj poljoprivrede. Raznolika zemlja pogodna je za različite vrste kultura, a širenje sistema za navodnjavanje u poslednjim godinama donosi nadu za bolje prinose.
Podrška i subvencije
U poslednje vreme, poljoprivrednicima na jugu Srbije sve je dostupnija podrška kroz državne subvencije, koje im olakšavaju nabavku moderne opreme, semena i đubriva, kao i finansijsku podršku za sanaciju šteta od vremenskih nepogoda.
„Subvencije su jedan od glavnih razloga zašto i dalje opstajemo. Bez tih pomoći, mnoge porodice koje se bave poljoprivredom na jugu Srbije ne bi uspele da prežive“, zaključuje Jovan, koji je već nekoliko puta koristio subvencije za kupovinu novog traktora i sistema za navodnjavanje.
Prolećni radovi – ključni za plodnu jesen
Prolećni radovi na poljima nisu samo fizički zahtevni, već zahtevaju i strategiju i precizno planiranje. Uz dobru organizaciju, posvećenost i povoljne vremenske uslove, poljoprivrednici na jugu Srbije očekuju plodnu jesen i dobar prinos koji će im omogućiti da se nose sa izazovima tržišta.
Prolećna setva na jugu Srbije je simbol nade i novih početaka, jer svaki seme koje stigne u zemlju nosi sa sobom mogućnost za rast, razvoj i uspeh.