Petar Korović, pomoćnik direktora Republičkog zavoda za statistiku istakao je prema zakonu građani nisu dužni da odgovore na tri pitanja na popisu, ali i da će oni koji su prijavljeni na jednom mestu, a žive na drugom, morati dva puta da se popisuju.
– Ustavom je garantovano pravo svakom građaninu da ne mora da odogovri na pitanja o na pitanja o jeziku, nacionalnoj pripadnosti i veroispovesti. Na njih, prema zakonu, može da odgovori onako kako želi prilikom popisivanja – ističe Petar Korović, pomoćnik direktora Republičkog zavida za statistiku.
Građani su se izjašnjavali kao Eskimi, Marsovci, kosmopolite, što može biti problematično, ali ukazuje na dve važne stvari, istakao je Korović.
– Prva je da građani zaista mogu da se izjasne onako kako se osećaju, a druga je da popisivači profesionalno rade svoj posao i beleže onako kako im je zaista i rečeno – kaže Korović.
Popisni podaci su jako važni u svim oblastima, naveo je Korović.
– Dosta se govorilo o pitanjima koja se odnose na to koliko muškarci imaju biološke dece i u kom gradu su se žene nalazile u trenutku rođenja svog deteta, a to je važno znati jer je naša metodologija usaglašena sa međunarodnom, a mi smo se vodili i nacionalnim potrebama. U prethodnom periodu se pojavila potreba za proučavanjem muškog fertiliteta. Do sada smo to pitanje postavljali samo ženama, a sada ćemo ga postavljati i muškarcima – naveo je Korović.
Oni koji su iz drugog grada biće popisani i na mesti gde su prijavljeni i na mestu na kome žive, što je veoma važno, kaže Korović.
Izvor: Kurir