TEMPERATURA PREKO 41 STEPEN! Evo kako pomoći osobi koja doživi toplotni udar

toplotni udar

Usled intenzivnog izlaganja organizma toploti dolazi do naglog porasta telesne temperature, preko 41 stepen, u kratkom vremenskom periodu od 10 do 15 minuta.

U Srbiji je u toku toplotni talas, u okviru kojeg se do kraja sedmice očekuju temperature u hladu i do 37 stepeni, i tropske noći, što znači da se temperatura neće spuštati ispod 20 stepena. Ovakvo vreme može biti opasno, zbog čega je upaljen narandžasti meteoalarm, a jedna od posledica ekstremnih vrućina jesu toplotni udari.

Sektor za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova objavio je na sajtu savete na osnovu kojih može da se prepozna toplotni udar, ali i šta činiti sa osobom koju je on pogodio.

Toplotni udar je jedna od najtežih komplikacija termičkog stresa. Do ovog stanja dolazi u uslovima povišene spoljne temperature i visokog procenta vlažnosti vazduha, kao i zbog prenapornog rada. Usled intenzivnog izlaganja organizma toploti dolazi do naglog porasta telesne temperature, preko 41 stepen, u kratkom vremenskom periodu od 10 do 15 minuta – navode iz Sektora za vanredne situcije.

Foto: Pixabay

Oni podsećaju na simptome toplotnog udara a to su – visoka telesna temperatura iznad 40 stepeni, suva i vruća koža, otežano disanje, tahikardija – ubrzan rad srca (160-180 otkucaja u minuti, nizak krvni pritisak, vrtoglavica, glavobolja, umor, mučnina i povraćanje, grčevi, nesiguran hod, gubitak svesti i odsustvo znojenja.

U takvim situacijama, osobu koja ima toplotni udar je potrebno odvesti osobu u rashlađenu prostoriju ili u hlad.
Zatim, ukloniti joj suvišnu odeću, rashladiti je umivanjem hladnom vodom, izložiti je strujanju vazduha i dati joj da pije tečnosti – napitke bez kofeina i alkohola, ukoliko je u svesnom stanju.

Ukoliko osoba nije u svesnom stanju, treba pozvati Hitnu pomoć.

Toplotni udar je vrlo sličan sunčanici, s razlikom da ne mora nastati kao posledica direktnog izlaganja suncu. Kao osnovni vid prevencije preporučuje se adekvatan izbor odeće primeren klimatskim uslovima – svetle tkanine i prirodni materijali, redovna rehidratacija, rashlađivanje i slično – navode u Sektoru za vanredne situacije.

 

Izvor: Telegraf

Pročitajte i:

Najnovije vesti na portalu

Kultura

Otvoren konkurs za književnu nagradu „Stevan Sremac“

Bitno je da sve radi!

Ako nastava na fakultetima ne počne do 15. aprila, godina će biti izgubljena

Politika

Vučević: Dva kandidata za mandatara, očekujem da predsednik ime objavi tokom vikenda

Policija

Pritvor do 30 dana Nišlijki koja je nožem ranila dekanku Filozofskog fakulteta