Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić i izvršni direktor američke Međunarodne razvojne finansijske korporacije (DFC) Adam Boler potpisali su danas Zajedničku izjavu kojom je ozvaničeno otvaranje regionalne kancelarije te korporacije u Beogradu.
Brnabić i Boler su otvorili kancelariju DFC onlajn, tako što su otkrili monitor na kojem je pušten snimak prostorija te kancelarije u Beogradu, a kojom je prošetao ambasador SAD u Srbiji Entoni Godfri.
Izjava je potpisana u Palati Srbija, u prisustvu predsednika Srbije Aleksandra Vučića i specijalnog savetnika predsednika SAD Ričarda Grenela.
Vučić je ukazao na to da Srbija od 1881. godine nije imala ovako važan sporazum sa SAD, poput onog potpisanog u Vašingtonu, kojim je postignuto mnogo.
On je naveo da su potpisivanjem sporazuma u Vašingtonu odškrinuta vrata starog prijateljstva sa SAD, pri čemu je posebno iskazao zahvalnost predsedniku Donaldu Trampu.
Tramp je, kako je naglasio, imao dovoljno razumevanja i strpljenja i želeo je da pokaže poštovanje i za srpski narod i građane Srbije.
Razgovori u Vašingtonu nisu bili u svemu laki, ali smo poštovani, i mi ćemo svoje obaveze iz sporazuma da ispunjavamo, poručio je Vučić.
Predsednik je napomenuo da dolazak DFC u Beograd, uz simbolički značaj, odnosno signal investitorima da dođu da ovde posluju, znači i realizaciju projekata, istakavši da to ima ogromnu važnost za naše građane, ali i za dalji privredni rast naše zemlje.
Mi smo u prošloj godini imali trgovinski maksimum sa SAD, od 854 miliona dolara. Verujemo da to za pet godina može da bude dvostruko više, rekao je on i dodao da je za Srbiju izuzetno važno to što DFC hoće da učestvuje u garantnim šemama za mikro, mala i srednja preduzeća.
Grenel je poručio je da su SAD ozbiljne u nameri da ispune obećanja prema Beogradu i Prištini i da ih pretvore u nova radna mesta.
Hoćemo da ispunimo obećanja koja smo ranije dali zvaničnicima Srbije, ne želimo samo da se bavimo rečima nego i da se usmerimo na ekonomski razvoj u korist naroda, naglasio je on.
Prema njegovim rečima, simbolika je važna ali da ona ne obezbeđuje hranu na stolu i zato će se SAD potruditi da se ispune obećanja i otvore radna mesta u Srbiji.
Specijalni izaslanik predsednika SAD je ukazao na to da je potrebno da prođe godinu dana kako bi građani Srbije i tzv. Kosova osetili boljitak, nakon potpisanog ekonomskog sporazuma, a da politički deo dijaloga treba da sačeka dok se u privredi ne pokaže napredak.
On je rekao da je za ekonomsku normalizaciju potrebno vreme da pokaže rezultete, ali da bi, ako se strane vrate političkim raspravama, bila učinjena ista stvar koju su drugi radili 21 godinu, a to je da samo stavljaju reči na papir, dok građani ne osećaju rezultate.
Boler je ocenio da sporazum koji je potpisan u Vašingtonu nije samo istorijski, već je i odraz toga da ova zemlja i region neće biti zarobljeni u prošlosti, već da idu ka budućnosti.
On je naveo da su u Beograd doputovali predstavnici šest američkih vladinih agencija, što je znak snažnih odnosa Srbije i SAD, pri čemu je najavio da će kancelarija DFC u glavnom gradu Srbije biti stalna.
Direktor kancelarije DFC-a u Beogradu Džon Jovanović rekao je da je ovo za njega najveća čast i odgovornost i da je njegov zadatak ekonomski razvoj regiona i da Balkan postane simbol mira i prosperiteta i mesto u koje će se mladi vraćati i zapošljavati.